Na našej stránke si viete nakúpiť aj bez registrácie, avšak s registráciou získate mnoho zaujímavých výhod množstevné zľavy, vernostné zľavy až do 15% VIAC O ZLAVÁCH alebo REGISTRÁCIA

Continental - Stanovisko k starnutiu pneumatík

Continental AG potvrdzuje, že dobre skladované a nepoužívané koncernové pneumatiky sa môžu do veku piatich rokov predávať ako nové.

Ako pneumatiky skladovať?

Platia v zásade tri pravidlá. V chlade, v suchu a mimo dosahu priameho svetla, chemických látok a zdrojov ozónu. Tak si pneumatiky zachovajú pôvodné vlastnosti naozaj dlho.

Kedy sú pneumatiky staré?

Ak zistíte, že máte na svojom vozidle pneumatiky staršie ako desať rokov, určite by ste mali zvážiť ich výmenu. A to bez ohľadu na stav dezénu.

Informácie o dátume výroby – tzv. DOT – nepatrí medzi TOP10 kritérií, ktoré sú pri nákupu pneumatik rozhodujúce. Počas používania pozná skutočný vek svojich plášťov dokonca len necelých 20 % vodičov!

Čo hovorí odborník?

„Množstvo interných testov, ktoré sme v uplynulých rokoch uskutočnili, potvrdilo, že bežný vodič nemôže rozpoznať rozdiel medzi novou pneumatikou a pneumatikou vyrobenou pred 5 rokmi. Rozdiely sú také minimálne, že ani profesionálni testovací jazdci rozdiel nezaregistrujú. Behúňová zmes moderných plášťov obsahuje činidlá s postupným uvoľňovaním, ktoré chránia pneumatiku pri správnom skladovaní minimálne 5 rokov,“ hovorí Ing. Aleš Langer, šéf oddelenia Technického zákazníckeho servisu v spoločnosti Continental Barum s.r.o.

PREČO SA HOVORÍ O DÁTUME VÝROBY PNEUMATÍK?

Občas sa stredobodom záujmu vodičov stáva dátum výroby pneumatík. U niektorých z nich vzniká dokonca až panická obava z montáže pneumatík po expirácii na vozidlo.
My vás chceme predovšetkým upokojiť. Uisťujeme vás, že na pneumatiku, ktorá je skutočne po expirácii, narazíte na slovenskom trhu naozaj málokedy.
Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o dátume výroby pneumatík, ale na čo ste sa báli opýtať, nájdete na nasledujúcich stranách.

Aký je dátum výroby?

Každá pneumatika má na sebe takzvaný DOT. Tieto štyri čísla vám pomôžu určiť presný vek a dátum výroby. Ak vidíte (podobne ako na obrázku) napr. 3517, znamená to, že pneumatika bola vyrobená v 35. týždni roku 2017.

Prečo je DOT na bočnici?

Nie je to ako v prípade jogurtov z obavy z tovaru po záruke. Slúži predovšetkým výrobcom, ktorí dokážu presne sledovať jednotlivé šarže svojich produktov. Vďaka DOT a čiarovému kódu na bočnici sa dohľadá, aká zmes sa pri výrobe pneumatiky použila, ale aj to, aké stroje a ktorí operátori na nej pracovali.

Je dátum výroby dôležitý?

Vo výrobe je bežné, že sa letné pneumatiky vyrábajú už na jeseň. Samotná výroba síce trvá len niekoľko hodín, ale vďaka sezónnemu nákupu sa môže cesta od výrobcu k samotnému zákazníkovi predĺžiť. Výrobcovia preto pridávajú do zmesí na výrobu pneumatík špeciálne činidlá s postupným uvoľňovaním, ktoré zaistia na dlhé roky priebežnú ochranu a pri správnom skladovaní zachovajú
pneumatiky prakticky ako nové.

Ako dlho možno pneumatiku považovať za novú?

Dlho, naozaj dlho. Pneumatika začína skutočne starnúť až obutím na vozidlo. Až vtedy na ňu vo väčšej miere začínajú pôsobiť vonkajšie vplyvy ako slnko, vzdušná vlhkosť a ozón. Záručná lehota na pneumatiky je 2 roky a začína plynúť dátumom nákupu pneumatík.

Starne pneumatika?

Áno, ale len veľmi pomaly. Prvých päť rokov má prakticky rovnaké vlastnosti ako tá, ktorá práve zišla z výrobného pásu. Ale aj po uplynutí tohto času zostáva do konca celkovej životnosti pneumatiky ešte ďalších päť rokov, počas ktorých sa môžete spoľahnúť na špičkovú kvalitu jazdy.